دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: خبرها حاکی از این است که خودروسازان رایزنی‌های اولیه برای واردات رنو از هند را آغاز کرده‌اند؛ بخصوص ایران خودرو که روی پلتفرم رنو کوئید کار می‌کند.

روزنامه ایران: یکی از محصولات ارزان قیمت شرکت رنو را می‌‌توان در هند یافت؛ خودروی کوئید که یک خودروی اقتصادی و شهری محسوب می‌‌شود سال‌ها است که در هند به فروش می‌‌رسد. نمی‌توان گفت که این محصول رنو در هند پرطرفدار است اما از آنجا که قیمت کوئید به جهت آپشن و تکنولوژی روز پایین است، مردم هند خریدار آن هستند؛ در حقیقت دو ویژگی جمع و جور و ارزان بودن این خودرو سبب شده رنو کوئید جای خود را بین مردم هند پیدا کند.


قبل از تحریم صنعت خودروی ایران و زمانی که فرانسوی‌ها به کشورمان رفت و آمد داشتند، رنو درصدد این بود که محصول کوئید خود را هم روانه بازار ایران کند؛ اما به دلایل مختلف که مهم‌ترین آن پاس نکردن استانداردهای ۸۵ گانه بود، این امر عملی نشد.


مهدی اسلام‌پناه، رئیس سازمان ملی استاندارد درباره واردات خودرو و اینکه آیا احتمال دارد استانداردهای ۸۵ گانه در خودروهای وارداتی اعمال نشود به «ایران»، گفت: تمام خودروهای داخلی و وارداتی باید استانداردهای ۸۵ گانه داشته باشند، در غیر این صورت اجازه تولید و واردات آن برای شماره‌گذاری را نخواهیم داد. او ادامه داد: رعایت استانداردهای خودرویی ضرورت دارد و در این خصوص هیچ کوتاهی نخواهیم کرد، لذا واردکنندگان خودرو باید دقت کنند هر خودرویی که می‌‌خواهند وارد کشور کنند امکان پاس کردن استانداردهای ۸۵ گانه را داشته باشد. با توجه به این صحبت‌ها اگر قرار است راه کوئید فرانسه به ایران باز شود باید استانداردهای این خودرو ارتقا پیدا کند، در غیر این صورت واردات آن از سوی هر مجموعه‌ای چه بخش خصوصی و چه خودروسازان ممنوع خواهد بود.


در این میان برخی‌ها اعتقاد دارند که در این مرحله از واردات خودرو یا شکل‌گیری همکاری مشترک خودروسازان داخلی با تولیدکنندگان خارجی، نباید سراغ فرانسوی‌ها رفت.
به همین دلیل به شدت با واردات خودروی کوئید مخالف هستند و می‌‌گویند که وزارت صمت باید طی بخشنامه‌ای اعلام کند که واردات خودروهای فرانسوی از هر کشوری به ایران و همکاری با رنو و پژو ممنوع است. تاکنون وزارت صمت نسبت به این گونه اظهار نظرها واکنشی نشان نداده است اما به نظر می‌‌رسد که سیاست دولت آرامش بازار خودرو و کمک به مردم است که بتوانند با قیمت مناسب صاحب خودرو شوند. البته این را هم باید گفت که در مقابل این افراد کسانی هستند که بشدت موافق واردات خودروهای فرانسوی هستند؛ آنها می‌‌گویند خودروسازان سال‌ها محصولات رنو و پژو را تولید و مونتاژ کردند لذا واردات این خودروها می‌‌تواند به نفع کشور باشد چرا که هزینه آن برای کشور کمتر است. 

  • webmaster
  • شهریور ۲۹, ۱۴۰۱
  • 115 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه